Grupa pracy


  • Index
  •  » SEE
  •  » zaliczenie z psychologi

#1 2011-02-13 20:10:41

flywojt

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 24
Punktów :   

zaliczenie z psychologi

Jakby jakaś dobra osoba wrzuciła odpowiedzi na zaliczenie z psychologi dla tych co nie robią notatek, to byłbym wielce zobowiązany i jestem pewny, że wszechświat odpłaci trzykrotnie

Pzdr,

Wojt

Offline

 

#2 2011-02-13 20:14:32

 JamJest

Użytkownik

Skąd: Zwierzyniec
Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 22
Punktów :   
WWW

Re: zaliczenie z psychologi

Cześć , mam odpowiedzi ale nie pełne

Co jest celem analizy transakcyjnej?

Celem analizy transakcyjnej jest otwarta komunikacja. Nastawienie na odbiór daje jedyną możliwość by funkcjonować prawidłowo. Zrozumienie w jakim stanie ego znajdujemy się daje szansę obiektywnego spojrzenia na samych siebie, uzdrowienia swojej osobowości i nawiązania zdrowych relacji ze sobą i innymi. Stworzenie szansy dla zdrowego dialogu.

2. Opisz trzy stany Ja.

Rodzic  ma dwie główne funkcje. Umożliwia jednostce skuteczne wypełnienie roli rodzica jej własnych dzieci, przyczyniając się tym samym do przetrwania rasy ludzkiej. Rodzic wykonuje wiele reakcji automatycznie, co oszczędza mu czasu i energii. Rodzic zwalnia Dorosłego z konieczności podejmowania niezliczonych drobnych decyzji, dzięki czemu może się poświęcić ważniejszym sprawom, pozostawiając czynności rutynowe Rodzicowi.

Dorosły jest obiektywny, obiektywizuje rzeczywistość. Nie jest uwiązany wiekiem, lecz doświadczeniem i wiedzą. Przewiduje i decyduje. W przypadku konfliktów wewnętrznych przejmują kontrolę. Jest niezbędny do przetrwania. Przetwarza dane i oblicza prawdopodobieństwa istotne do skutecznego radzenia sobie ze światem zewnętrznym. Przeżywa też swoiste rodzaje trudności i satysfakcji. Dorosły reguluje czynności Rodzica i Dziecka i obiektywnym pośredniczeniu pomiędzy nimi.

Dziecko  jest bardzo ważny dla osobowości. Pozwala to prawidłowo przeżywać emocje, być spontaniczny, szczery, prawidłowo doświadczać życia, być ciekawym świata i ludzi, chcieć nowych inspirujących doświadczeń, rozwijać się. Dziecko odpowiada za intuicję.

Przykład manifestacji trzech stanów Ja w wypowiedzi (jedno zdanie do każdego stanu)

Rodzic: „Uważaj na siebie przechodząc przez jezdnię.”
Dorosły: „Myślę, że powinniśmy porozmawiać o nas”
Dziecko: „Zawsze czepiasz się wszystkiego co robię!”

3. Wymień i opisz rodzaje transakcji. Przykłady (wymiana zdań)

Komplementarna odbywa się na jednym poziomie u obydwu osób. Forma komunikatu jest taka sama.

Krzyżowa wtedy kiedy na określony bodziec pojawia się nieoczekiwana reakcja. Komunikacja odbywa się na różnych poziomach.

Ukryta uruchamia ja więcej niż jeden stan ego/ja. Dotyczą tematów o których nie rozmawiamy otwarcie np. flirt, tabu, żartobliwie.




4. Wymień i opisz role psychologiczne, które wymienia Analiza Transakcyjna.

krytyczny rodzic - charakteryzuje się karaniem, wpędzaniem w poczucie winy oraz destruktywną formą krytyki. Używa uogólnień (zawsze, wszyscy, nigdy) i zwrotów typu: ile razy mam ci mówić, trzeba było zrobić to inaczej, to niedopuszczalne, tak nie można.

opiekuńczy rodzic - troszczy się o innych, wspiera, doradza w przyjazny sposób i motywuje. Mówi: na pewno ci się uda, radzę ci to zrobić, spróbuj zrobić to inaczej.

racjonalny dorosły - Dorosły jest najbardziej rzeczowym stanem. Ważne są dla niego fakty, pytania, odpowiedzi, koncentruje się na zadaniu i nie kierują nim emocje. Opiera się na obserwacji i weryfikacji, a nie normach (Rodzic) czy emocjach (Dziecko). To stan, który ułatwia załatwianie spraw i wychodzenie z konfliktów z dorosłymi osobami opartych na emocjach i władzy. Do problemów podchodzi konstruktywnie i opiera się na logicznym rozumowaniu, jest nastawiony na chwilę obecną i obiektywną ocenę rzeczywistości, korzystając ze wszystkich dostępnych zasobów. Dorosły korzysta ze zwrotów w rodzaju: Czy dobrze rozumiem, że…, wydaje mi się, że…, co? kto? w jaki sposób? Jak to rozwiązać?.

spontaniczne dziecko - chce się bawić, jest autentyczne, radosne, twórcze i ciekawe świata. Nie boi się pytać, potrafi w swobodny sposób wyrażać swoje uczucia (tak pozytywne jak i negatywne) i pragnienia.

uległe dziecko - gdy słyszy krytykę, patrzy w podłogę i nic nie mówi, odczuwając wstyd lub gniew. Skarcone, posłusznie wykonuje polecenie.

zbuntowane dziecko - nie chce, nie lubi, nie będzie tego robić, a już na pewno nie będzie słuchać innych. To jest ta część nas, która lubi się obrażać, dąsać i mieć humory. Tupie nogą, odwraca się i robi upartą minę.

Przykład roli z maski (dwa zdania wypowiedzi świadczące o roli z maski)



5 . Wymień i opisz pozycje psychologiczne.

1.    Ja jestem okej, Ty jesteś okej

Postawa charakteryzująca wygrywającego. Pozwala akceptować siebie i innych. Pozwala konstruktywnie rozwiązywać problemy życiowe oraz respektuje autonomię i potrzeby innych. „ja jestem wartościowy i godny szacunku. Ludzie są wartościowi i godni szacunku”.

2.    Ja jestem okej, Ty nie jesteś okej

Pozwala wybrać ofiarę, kogoś prześladowanego jednocześnie pozwalająca prześladować innych.


3.    Ja nie jestem okej, Ty jesteś okej

Postawa ta wyzwala poczucie niższości. Prowadzi do zamknięcia, unikania aktywności. Wywołuje poczucie smutku.

4.    Ja nie jestem okej, Ty nie jesteś okej

Uniemożliwia skuteczne działanie, na pograniczu zdrowia psychicznego.


6. Wymień  trzy gry i opisz jedną

Udręczona, tak ale…, wrzawa

Udręczona jest wtedy gdy żona idzie np. na zakupy
I mąż jej proponuje że jej pomoże, a ona odmawia. Potem wraca i narzeka jaka ona jest sama z tymi zakupami i nikt jej nie pomaga. A mąż mówi jak jesteś głupia to noś!

Ktoś pomimo zaproponowanej pomocy odmawia, a potem narzeka, że jest sam i nie ma nikogo kto by jej pomógł. Taka osoba sama stwarza sytuację, tworzy sytuację dzięki, której postawi siebie w roli męczennicy i udręczonej. Chcę nią być i stworzy ku temu warunki.


7. Wymień pięć najważniejszych cech osoby wygrywającej.

1.    Przeżywa siebie w sposób całkowicie autentyczny.
2.    Biorą odpowiedzialność za własne życie
3.    Wiedzę i swoje opinię opierają na faktach.
4.    Czas wykorzystują, a nie spędzają.
5.    Są spontaniczni i nie przywiązują się do schematów.
6.    Akceptują swoje uczucia.

Ostatnio edytowany przez JamJest (2011-02-13 20:15:21)

Offline

 

#3 2011-02-14 00:23:19

Isabell

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 33
Punktów :   

Re: zaliczenie z psychologi

Łukasz, mam pytanie co do Twojego punktu 4. Skąd brałeś te role? bo ja myślałam na początku, że tu chodzi o te role, które mamy na całe życie i krótkotrwałe, i dalej role rodzinne i zawodowe.
A zadzwoniła do mnie Gosia, i mi mówi, o "Trójkącie Dramatycznym", który ilustruje przechodzenie do trzech możliwych ról w czasie gry lub realizacji skryptu. A te trzy role to: Prześladowca, Ratownik i Ofiara.
Wg James/Jongeward:

Prześladowca - Jedna z 3 ról tr. dramat. Prześladowca gnębi innych, atakuje ich, zastawia na nich pułapki, by przyłapać ich na gorącym uczynku, każąc im znosić wymówki, zarzuty, a czasem brutalność werbalną albo fizyczną.

Ratownik - pod pretekstem pomagania innym stara się ich od siebie uzależnić, dając im poczucie, że sami sobie nie poradzą.

Ofiara - stale i w sposób powtarzalny znajduje się w sytuacjach, w których czuje się odrzucana, atakowana, zraniona przez Prześladowcę.  Z reguły przyciąga ona Ratownika lub Prześladowcę swoją pełną obaw i skarg postawą.

A co do przykładu roli z maski:
Wg moich notatek często maską posługują się przegrywający. Czyli tak z życia wzięte: Rolę z maski może grać mąż, ojciec, który jest tyranem psychicznym, stosuje szantaż emocjonalny na co dzień wobec swojej żony i dzieci, ale w towarzystwie zakłada "maskę", udając kochanego, czułego męża i tatę.
A wypowiedzi: Patrząc na młode małżeństwo, będące w odwiedzinach u danej rodziny: "Cóż za kochająca się para, nieprawdaż kochanie?" (powiedziane tonem z nutką złośliwości  - oczywiście ton głosu i dobór słów grają tu ważną rolę) - mąż zwraca się do żony.

Wymyślam trochę teraz, ale nic innego mi nie przychodzi do głowy.

Jak by ktoś wiedział, jakie w końcu te role i rola z maski mają być, to możecie mnie oświecić;)

Pozdrawiam Was wszytskich cieplutko:)

Offline

 

#4 2011-02-14 08:43:51

 JamJest

Użytkownik

Skąd: Zwierzyniec
Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 22
Punktów :   
WWW

Re: zaliczenie z psychologi

Sam już nie wiem takie rzeczy wymagają wyjaśnienia. Pytanie dotyczy "roli" w temacie analizie transakcyjnej. Wiec wydaje mi się, że musi się to wiązać z trzema stanami ego. Role "życiowe" nie są tematycznie związane z analizą transakcyjną np.matka, ojciec.brat. Natomiast ten trójkąt dramatyczny też nie dotyczy bezpośrednio analizy transakcyjnej tylko skryptu i ogólnie zagadnienia skryptu i jego wpływu na życie jednostki.
Ja to tak rozumiem. Ale mogę się mylić. Jest jeszcze trochę czasu na poszukiwania.

Offline

 

#5 2011-02-16 21:35:57

Jasiek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-08
Posty: 6
Punktów :   

Re: zaliczenie z psychologi

Ja mam inne pytanie, czy to jest to co Pan Dyrektor zadał, czy tylko materiały do tematu? Bo nie mogłem znaleźć na stronie tego co miał wrzucić  : (

Ostatnio edytowany przez Jasiek (2011-02-16 21:36:28)

Offline

 

#6 2011-02-16 22:48:16

Isabell

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 33
Punktów :   

Re: zaliczenie z psychologi

Pytania, które podał Łukasz i odpowiedzi na nie są pytaniami, które będą na zaliczeniu w sobotę. Zestaw tych pytań jest podany na stronie głównej, musisz tylko zjechać na dół strony, tam gdzie są opisy wszytskich wykładanych przedmiotów. Klikasz w psychologię komunikacji i zjeżdżasz na dół. Pytania są na samym dole.

Offline

 

#7 2011-02-17 22:43:38

Jasiek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-08
Posty: 6
Punktów :   

Re: zaliczenie z psychologi

Dzięki wielkie


Wiecie, że to jest w wikipedii? Najlepsza z gier życiowych jest z nr trzecim.... http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_typ% … nsakcyjnej o niej chyba Pan Dyrektor nie wspomniał

Ostatnio edytowany przez Jasiek (2011-02-17 23:43:18)

Offline

 

#8 2011-03-10 18:22:31

Marcinl

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-15
Posty: 3
Punktów :   

Re: zaliczenie z psychologi

Hej ho, mam w domu ten test co dał nam Maćko i znalazłem tutaj u nas odpowiedz na pytanie 1- co jest celem analizy transakcyjnej
5 opisz stany ja
8 wymień i opisz pozycje psychologiczne

a teraz mam pytanie czy wiecie może jak odpowiedzieć na następujące pytania tak żeby było to zgodne z tym co on chce usłyszeć. jednym słowem che porównać tą wiedzie przekazana przez niego z tym co sam znalazłem

4 jak kształtują się stany ja
5 opisz 3 stany ja
(te dwa są dla mnie troszkę mieszające się... czym to się ma różnic?)
6 co to jest transakcja? wymień rodzaje transakcji.
7 opisz i podaj przykład transakcji komplementarnej
i to najbardziej zaplątane czyli:
9 wymień i opisz role z maski autentyczne.

Jak by ktoś chciał odpowiedzieć na te pytania to bardzo dziękuję będzie to niezwykle pomocne

Offline

 
  • Index
  •  » SEE
  •  » zaliczenie z psychologi

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.sp1-gw.pun.pl www.syberian.pun.pl www.teamofshadow.pun.pl www.bakugan-wojownicy.pun.pl www.wojownicypiekiell.pun.pl